< Discover Uzhhorod | 13. Будинок Гізелли

13. Будинок Гізелли

13. Будинок Гізелли

 

Двоповерхова будівля в еклектичному стилі, зі скульптурою жінки на фасаді – номер 13 у Вашому путівнику. Це перша церковна школа для дівчат в Ужгороді. Напис над вхідними дверима на мармуровій табличці угорською мовою свідчить – «Будинок Гізелли».

До 1859 р., а в цей час Ужгород належав Австрійській імперії, у місті ще не було жодної церковної школи для дівчат, хоча бажаючих надати добру освіту для дочок не бракувало. Тож ініціативу створення такого учбового закладу взяв на себе католицький єпископ Міхай Гаас.

Школу було названо в честь Святої Гізелли, що жила на початку 11 століття. Гізелла була дружиною  угорського короля Іштвана І Святого – засновника угорської монархії і найбільш шанованої фігури в історії Угорщини.

Іштван Святий помер 15 серпня 1038 року. Трон зайняв  Петер Оршеоло – другий угорський король. Гізелла піддалася переслідуванням з боку нового короля. Він конфіскував власність королеви та взяв її під варту. Гізелла змушена була повернутися на батьківщину у Баварію, де обрала шлях монахині і аж до смерті вона його вірно сповідувала 20 років. По смерті була зарахована до лику блаженних. Тому не дивно, що школу для дівчат назвали в честь такої відомої жінки.

У «Будинку Гізелли» розміщувалися початкова школа, садок, інтернат на 30 дівчат, курси рукоділля й музики. На другому поверсі, з боку вулиці, знаходилася каплиця «Серце Ісуса». Покрівлю увінчував купол з масивним хрестом, а у верхній частині  фасаду, у невеликій ніші була встановлена скульптура св. Гізелли.

Будівля, яку Ви зараз бачите перед собою є  результатом перебудов 1903-1907 рр.

У радянські часи «Будинок Гізелли» закрили й передали музичній школі. Хрест з даху зняли, а скульптуру св. Гізели замурували. І лише у 1996 р. вона знову побачила світ. Зараз тут музичне училище ім. Дезидерія Задора – відомого закарпатського композитора родом з Ужгорода.

Навпроти будинку Гізелли Ви бачите провулок, що веде на площу. Площа називається Театральною, ми з нею знайомилися раніше, а провулок – це пасаж Баті. Він позначений у Вашому путівнику номером 14.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

13. Будинок Гізелли