< Discover Uzhhorod | 15. Римо-католицький костел св. Юрія

15. Римо-католицький костел св. Юрія

15. Римо-католицький костел св. Юрія

 

Велична споруда з важким фасадом, що завершується дзвіницею із великим латинським хрестом ще здалеку впадає в око. Номер 15 у Вашому путівнику – це Римо-католицький костел святого Юрія. Збудований у стилі пізнього бароко з притаманними цьому стилю архітектури пишністю та самовпевненістю, деякою театралізованістю та величністю. Він є однією з найдавніших пам’яток Ужгорода. Датується 1619 роком, коли володар міста Юрій Другет зруйнував тут лютеранську церкву і вирішив збудувати на її місці католицький костел. Але у 1691 році помирає останній представник династії Другетів по чоловічій лінії і Ужгород переходить у власність молодого угорського графа Міклоша Берчені. Берчені був відомим меценатом та цінителем естетики. Йому належить заслуга перетворення Ужгорода у місто з безліччю садів та парків, він постійно клопотався про благоустрій містечка.  Втім, розбудова костелу не стала одним із його досягнень. Згодом церква занепала. Нинішній же храм було закладено 23 квітня 1762 року, місцевим католицьким архідияконом Емеріхом Хорватом і добудовано за чотири роки.

Аби отримати кошти на будівництво, архідиякон попросив дозволу від егерського єпископа на відкриття фамільного склепу Другетів. Проте у склепі було знайдено лише один перстень, тому будівництво велося в основному за рахунок казни та графа Антона Грашалковича.

Майже через 90 років після будівництва храму – у 1857 році на дзвіниці встановлено годинник.

Всередині костел має типовий пізньобароковий характер. Його обладнання, інтер’єр зберегли первинний вигляд. Найціннішою частиною інтер’єру являється головний вівтар з картиною пензля відомого угорського майстра епохи бароко Лукача Йожефа Краккера.

Внутрішні розписи здійснив у 1763 році Янош Лукач.

Заново костел був відреставрований у 1998 році, вже за часів незалежності України.

На подвір’ї ліворуч від входу знаходиться фігура Діви Марії, яку відновили у 2000-2001 році, після того, як радянська влада закрила храм, а фігуру знищила.

Зараз проповідь тут читається угорською, українською та словацькою мовами.

А ми продовжуємо нашу прогулянку, пройшовши близько 20 метрів, виходимо на так званий «хрест» та вул. Корзо, позначену у Вашому путівнику номером 16.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

15. Римо-католицький костел св. Юрія