< Discover Uzhhorod | 18. Липова алея

18. Липова алея

18. Липова алея

 

Липова алея в Ужгороді є улюбленим місцем для проведення відпочинку, катання на велосипеді, пробіжки чи просто прогулянки, адже вона оминає транспортні артерії міста. Тут також розпочинаються екскурсії по визначним місцям Ужгорода. Починається алея від будівлі лінгвістичної гімназії  ім. Тараса Шевченка ЗОШ №1 розташована по правій стороні річки Уж, та простягається вздовж набережної Незалежності аж до кінця Студентської набережної.

Чеська влада у 20-ті роки активно розбудовувала місто, адже Ужгород, був столицею Підкарпатської Русі, яка входила до складу Чехословаччини. Алея з’явилась у задуму у 20-х роках минулого століття, в головах чеських архітекторів, що здійснювали забудову нового мікрорайону Галаго (Галагов).

Закладена вона була у 1928 році. За різними оцінками, її довжина складає близько 2,5 км, а кількісно понад 300 дерев. Ця зона поєднує колишнє угорське місто із чехословацьким. Зараз це ще й улюблене місце прогулянок сімей та ужгородських закоханих пар!

Її місія, не тільки дарувати ужгородцям та гостям міста свіже повітря, створювати затишок від спеки, та місце відпочинку, але й укріплювати корінням набережну, що захищає місто від паводків.

Цікаві факти:

  • Липова алея в Ужгороді складається з кількох видів лип, що цвітуть по черзі, з травня по липень, кожний сорт приблизно протягом двох тижнів.
  • У результаті, цвітіння лип в місті триває понад місяць, що по своєму є цікавим та оригінальним процесом для багатьох жителів та гостей міста.
  •  Цікавою таємницею алеї є те, що під однією із них сховано послання тодішніх ботаніків. Це побажання людей того часу людям у майбутньому, тобто нам. Але де воно сховане, точно ніхто не знає.
  • На конкурсі “7 чудес Закарпаття” липова алея в Ужгороді посіла 5 місце.

Далі, прямуючи уздовж алеї можна побачити пам’ятник Августину Волошину, площу Пушкіна, будівлю Національного банку, школу Масарика, а нині ЗОШ №3, медичний факультет УжНУ, площу сквер імені президента чехословацької республіки Масарика, міст Масарика, гуртожитки УжНУ, палац дітей та юнацтва, стадіон Авангард, підвісний міст.

В окремих місцях, липова алея дотикається до місць, де висаджені відомі ужгородські сакури. А ми з Вами зупинимось у сквері Масарика, у Вашому путівнику це номер 19.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

18. Липова алея