< Discover Uzhhorod | 3. Площа Театральна – Фенцика

3. Площа Театральна – Фенцика

3. Площа Театральна – Фенцика

 

Рухаючись далі вздовж пішохідного мосту, ми потрапили на площу Театральну. Це колись була найбільша площа Ужгорода. Можете уявити собі, якого невеликого розміру лише декілька десятиліть назад було місто.  Зліва від Вас – річка Уж та Пішохідний міст. Праворуч – найпізніший архітектурний комплекс площі – пасаж Баті, та  чотириповерхова будівля, яка прилягає до готелю “Корона”. Ви бачите її справа від входу в пасаж. Її спорудили на початку 1930-х років. Багатоповерхова будівля — це знаменитий “Дім служби” чехословацького взуттєвого “короля” –  Баті. Безпосередньо перед ним раніше знаходилася стоянка таксі. Навпроти, перед самим входом в ляльковий театр, який знаходиться зліва від пішохідного мосту була автобусна зупинка. Рух міських автобусів розпочався 1 березня 1923 року. У той час рух транспорту здійснювався через сучасний Пішохідний міст, який з найдавніших часів з’єднував праву і ліву частини міста.

Слід відзначити, це найбільш видовищна площа міста, де формувались культурні аспекти життя минулого сторіччя. Свою назву отримала від театру розташованого на площі.

Позаду театру продовження площі та пам’ятник Фенцику. В 1926 році в скверику на березі річки Уж “Обществом Духновича” був встановлений мармуровий бюст відомому Закарпатському письменнику, журналісту, публіцисту Євгену Фенцику, який жив з 1844 по 1903 роки. З того часу площа носить назву Фенцика, з невеликою перервою в радянські часи, коли вона називалася Театральною до початку 1990-х років, і по сьогодні.

Площу Фенцика з усіх боків оточують різноманітні за стилем будівлі і тільки з півдня вона обмежується берегом річки, через яку перекинуто міст. Формування площі було тривалим, а розпочалося лише у другій половині ХІХ століття. Не дивно, що це знайшло відображення і в її першій назві — Нова площа. Навіть на початку ХХ століття була забудована лише її західна і північна частина, тоді як на місці сучасного Лялькового театру, синагоги і сусідніх будинків були присадибні ділянки та невпорядкований порослий чагарниками сад. Наприкінці ХІХ століття постало питання про будівництво нової мерії. Серед інших місць її  спорудження розглядалася і Нова площа, але одним із контраргументів був той, що тривалий час сюди масово вивозили сміття та будівельні відходи і її поверхня не має міцної основи.

Домінуючою будівлею на площі є ляльковий театр.  Позначена у Вашому путівнику під номером 4.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

3. Площа Театральна – Фенцика