< Discover Uzhhorod | 6. Синагога – філармонія

6. Синагога – філармонія

6. Синагога – філармонія

 

Перед Вами постала будівля колишньої синагоги. Номер 6 у Вашому путівнику. Вона зведена за проектом архітекторів Паппа та Ференца у 1904 році. Це була перша залізобетонна споруда Ужгорода. Збудована вона в неомавританському стилі з використанням в якості зовнішнього покриття стін жовтої і червоної клінкерної цегли, що, в поєднанні з багатством архітектурного оздоблення і красивим місцем розташування, робить її однією із визначальних архітектурних пам’яток міста. У центральній частині фасаду, де зараз рельєф у вигляді рожевих ромбів, раніше була велика зірка Давида – найважливіший символ іудеїв.  Та і по всьому фасаду було безліч єврейських символів. Однак, з приходом радянської влади все це було знищено. Синагогу звела община ортодоксальних євреїв-ашкеназів (назва одного із двох найчисельніших субетносів євреїв, нащадків вихідців із Німеччини і східноєвропейських країн). ЇЇ відкриття відбулося 27 липня 1904 року без будь-яких урочистостей: надвечір, о 7-й годині, з молитовного дому на нинішній вулиці Волошина у нову синагогу перенесли священні книги іудеїв — тори, після чого відбулися молебень й освячення будівлі. Нова синагога, біля якої стоїть також будівля раввинату (ліворуч від синагоги, світла будівля з чіткими кутами), дуже швидко перетворилася на ідейний центр Ужгородських євреїв. Проте сюди ходили не тільки євреї, але  й міщани інших конфесій, особливо в ті дні, коли у молебні брав участь головний рабин Генріх Різенберг й очолюваний ним хор. Після майже поголовного винищення ужгородського єврейства у 1944 році стіни синагоги осиротіли, а в середині 1950-х років її перетворили на філармонію. Коли сюди прийшла радянська влада, вони чомусь вирішили, що в синагозі сховане багатство. І, шукаючи це багатство у стінах будівлі, зруйнували тут спеціальну плитку, яка надавала додаткової акустики у будівлі. Таку важливу для філармонії технічну частину так і не відновили. Однак, не зважаючи на це, зараз тут постійно відбуваються різноманітні музичні заходи.

У 1974 році на сцені встановили один із найкращих в Україні органів фірми «Rieger-Kloss» з трьома клавіатурами та 2250 трубами. Привезли старий орган із Прибалтики, попередньо відремонтувавши у Празі.

Рухаємось далі, якщо стояти обличчям до будівлі, то ліворуч, ми побачимо сходи, що ведуть до вулиці Волошина. По якій ми з Вами пройдемо до об’єкту під номером 7.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

6. Синагога – філармонія