< Discover Uzhhorod | 7. Василіянський монастир

7. Василіянський монастир

7. Василіянський монастир

 

Зараз ми знаходимося з Вами у кінці вулиці Волошина, а 100 років тому жителі тодішнього міста Унґвар називали її вулицею Ракоці.

Перед Вами – колишній греко-католицький чоловічий монастир ордена св. Василія Великого, позначений у Вашому путівнику номером 7. Це – перша п’ятиповерхівка Ужгороду. У цій будівлі колись знаходився Василіянський монастир. Засновчий камінь був закладений тут 29 жовтня 1911 року, коли Ужгород ще входив до складу Австро-Угорської імперії. У фундамент заклали засновчий документ, у якому зазначалося, що монастир будується з метою виховання монахів-василіян та українських дітей. Проект будинку розробив ужгородський архітектор Ернев Ковош. Будівництво тривало один рік.

Первісно монастир, фасад якого виходив на вулицю, мав чотириповерхову центральну й триповерхові бічні частини, на яких знаходилися так звані висячі сади. До Першої світової війни це була найвища будівля Ужгорода. У міжвоєнний час бічні частини монастирської споруди забудували і він набув сучасного вигляду. Саме на цей період часу припадає найбільший розквіт монастиря. Тут розміщують Президію суду Підкарпатської Русі (офіційна назва Закарпаття в чехословацький період). З 1925 року в будівлі засновують типографію для друку релігійної літератури, а ще через 12 років відкривають класичну гімназію з українською мовою навчання.  Однак, у листопаді 1938 року, згідно з Першим Віденським Арбітражем, Ужгород знову відійшов до Угорщини. І гімназія, пропрацювавши рівно рік, закривається назавжди. Український за духом монастир, де значна кількість монахів була галицького походження, позбувся і гімназії, і частини інтернату, і самих монахів. У 1947 році радянська влада монастир закрила, його будівлю й майно конфіскували, зокрема й дуже цінну бібліотеку, та передала університету. Сьогодні тут знаходиться фізичний факультет Ужгородського Національного Університету та експозиція зоологічного музею УжНУ, де Ви можете окремо замовити екскурсію.

А ми продовжуємо нашу подорож: якщо стати спиною до будівлі та піднятись вулицею, за 2 хвилини, ми з Вами побачимо ще 2 головні споруди міста. Позначені у Вашому путівнику номером 8 та 9.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

7. Василіянський монастир