< Discover Uzhhorod | 24. Будинок Жупанату – художній музей

24. Будинок Жупанату – художній музей

24. Будинок Жупанату – художній музей

 

Жупанат, це одна з найстаріших будівель Ужгорода, що збудована 1809 року. За понад двохсот річну історію, ця будівля стала свідком різноманітних історичних та політичних подій тодішнього краю, бачила, як змінювався Ужгород і його мешканці, відчувала на собі часи піднесення та занепаду, але й зараз, це одна з найгарніших будівель міста.

Жупанат – звичайно, не найстаріша будівля в Ужгороді: до прикладу, 1781 року спорудили й комплекс “Совине гніздо”, в якому зараз розміщена редакція газети “Ужгород”. Але жупний, або комітатський, будинок став однією з найяскравіших візиток нашого міста, місцем не лише багатьох історичних подій, але й культурним осередком спершу всього Ужанського комітату, потім Підкарпатської Русі, а згодом радянського і нарешті українського Закарпаття.

Будинок цегляний, П-подібний в плані, двоповерховий. В центрі головного фасаду – ризаліт з мезоніном, увінчаний трикутним фронтоном з гербом Ужанського комітату. У внутрішнє подвір’я веде арковий проїзд. Дах із заломом декорований над мезоніном бароковими вазами. Планування центральної частини будинку анфіладне, бічних об’ємів – коридорне з однобічним розміщенням кімнат, коридори оформлені у вигляді аркадної галереї, закритої вікнами. Деякі приміщення перекриті напівциркульними склепіннями з розпалубками. Являє собою пам’ятку архітектури раннього класицизму.

До кінця Першої світової війни в будинку розміщувалась адміністрація Ужанського комітату.

У великому, або так званому історичному, залі 8 травня 1919 року відбулося засідання Центральної Руської Народної ради, на якому було прийняте рішення приєднати Закарпаття до Чехословаччини. Того ж року, комітатський будинок був перетворений на резиденцію губернатора Підкарпатської Русі.

Сьогодні, в цій будівлі розташовано Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая. Де розташована найбільша в краї картинна галерея, яку звичайно можна оглянути. Незважаючи на розмір будівлі, фонди галереї відчувають брак місця. Музей складається з 7 виставкових залів, які розміщують унікальні художні фонди, як представників закарпатської школи живопису так і світових класиків. А це понад 2000 творів живопису, графіки та скульптури; картини Закарпатських художників: Ерделі, Бокшая, Свиди, Шолтеса, Кашшая, Глюка, Коцки, Гарапко, Контратовича, Грабара та інших; зарубіжних та угорських художників   другої половини XIX – поч. XX ст.: Мункачі,  Ревеса, Новака, Коларжика, Руднаї; російських  художників ХIХ – поч. ХХ ст.: Кіпренського, Маковського, Шишкіна, Тропініна, Айвазовського; українських художників: Шевченка, Трутовського, Сластіона, Васильківського, Мурашка, Яблонської; зал  іконопису XVII – XVІІІ ст.; картини французьких, австрійських, німецьких художників XVII-XIX ст.

Ви також можете замовити окрему екскурсію по території музею в касі, при вході. А на завершення нашої подорожі містом пропонуємо Вам відвідати центральний ринок міста, номер 25 у Вашому путівнику.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

24. Жупанат