< Discover Uzhhorod | Ужгород – вступ

Ужгород – вступ

Ужгород – вступ

 

Українською «Добрий день», угорською «Szia», словацькою «Ahoj», російською «Здравствуйте» саме так вітаються в Ужгороді ужгородці між собою.

Якщо подорожувати Україною та  уважно подивитись на мапу, ми помітимо безліч назв сіл, містечок, міст. Їх дуже багато! Кожне з них, має свою історію, багато з них залишили про себе пам’ять та є місцями підвищеного інтересу з боку туристів. Є таким визначним місцем і місто  Ужгород! Адже, про Ужгород весь цивілізований світ вже знав у XII ст.!

Вперше Ужгород згадується у хроніці «Ґеста гунґарорум» про походження угорців, написана на межі ХІІ–ХІІІ ст. н.е. анонімним нотаріалієм угорського короля Бейли ІІІ. Саме вона відносить заснування ужгородської фортеці до IX ст., точніше – до 895 р., коли древні угри, керовані своїми вождями – Алмошом і його сином Арпадом, зруйнували одне із останніх слов’янських городищ з військовим укріпленням – град легендарного графа капітана Лаборця. З утворенням Угорської держави у кінці X ст. – поч. XI ст. тут будується замок як адміністративний та торговельний центр комітата Унґ (центр Ужанської жупи).

Повідомлення Аль-Ідрісі у 1154 р. є найдавнішим письмовим джерелом, в якому згадується Ужгород. Як свідчать історичні документи, місто з часу свого першого згадування фактично до кінця Першої світової війни мало тільки одну назву: Унґвар (видозміни Гункбар, Гунґвар, Онґвар). Саме слово складається з двох частин: «Унґ» і «вар». Що стосується другої з них, тут вчені одностайні, так як слово «вар» в угорській мові означає «укріплення, фортеця, замок»

Сьогодні Ужгород, місто на ріці Уж, адміністративний центр Закарпатської області та Ужгородського району. Розташоване місто на межі між Карпатськими горами та Середньодунайською низовиною, майже у самому серці Європи на кордоні зі Словаччиною, за 785 км від Києва, за 330 км від Будапешта та близько 500 км від Братислави.

Географічні координати міста: 48°40′ північної широти, 22°15′ східної довготи.  Загальна  площа території Ужгорода майже 40 км2, а протяжність міста з півночі на південь 7 км і зі сходу на захід — 5 км. Більшість території знаходиться у низинній місцевості, а найвища точка міста — гора Велика Дайбовецька має висоту над рівнем моря 244 м. Значна частина Ужгорода припадає на правобережжя (Старе місто), яке на 15-20 % більше  за лівобережну частину. Найдовша вулиця Ужгорода — Собранецька.

Геометричний центр міста знаходиться у районі площі Шандора Петефі.

Дивлячись з вершини найвищої гори, можна пересвідчитися, що Ужгород справедливо називається «Зелене Місто в Центрі Європи», адже площа зелених насаджень складає понад 770 га, до того ж місто майже звідусіль оточене лісами. Поряд із місцевими породами різноманітних рослин місто прикрашає багато чисельна колекція з 300 видів екзотичних рослин.

Зараз ми з Вами повернемось з епохи легендарної в епоху історичну, реальну та пройдемося вулицями міста, щоб познайомитися з ним.

Нашу 3-годинну  екскурсію починаємо з площі Петефі, куди зручно приїхати зі сторони Мукачева та міста Чоп, позначеного у Вашому путівнику номером 1.

 

Аудіо-версію даного тексту можна завантажити тут:

Ужгород – вступ